Chtěl jsem vložit na You Tube rekordní vícetažku a proto se začal zajímat o rekord v této oblasti kompozičního šachu. Poprosil jsem přítele Václava Kotěšovce, aby mi zaslal odkaz na rekordní problém. Dnes už vím, že mat 267. tahem lze najít mimo jiné také ve Wikipedii.
Velice zajímavě je tu popsáno, co vše provází sestavování šachových problémů.
Nebudete tomu věřit, ale pozici jsem si postavil a po prvních 5.tazích se šachovnice pěkně vyčistila. Moje sekretářka se zajímala zda to je pozice z mé partie? Řekl jsem, že se jedná o rekordní mnohotažku (mat 267.tahem). Odpověděla mi, že tu pozici dobře zná!
Nebudete tomu věřit, ale pozici jsem si postavil a po prvních 5.tazích se šachovnice pěkně vyčistila. Moje sekretářka se zajímala zda to je pozice z mé partie? Řekl jsem, že se jedná o rekordní mnohotažku (mat 267.tahem). Odpověděla mi, že tu pozici dobře zná!
No to bylo teda překvapení! A měla pravdu! Obrácenou pozici po prvních 5.tazích můžete nalézt zde!
Jedná se vlastně o koncovku KVJ/KJJ (mat 262. tahem). Řešení jsem si přehrál a mohu potvrdit, že v této koncovce má bílý na výběr často více možností.
Že já se vždy na rekord nadřu jak kůň!
Že já se vždy na rekord nadřu jak kůň!
Řešení #271 od N.Petroviče je k dispozici i s poznámkami vysvětlující jednoduše celý tempovací cyklus!
Lutz Neweklowsky si jen posledních 6. tahů v závěru #271 upravil podle svého gusta! A proč také ne! Pozice k tomu přímo vybízí! :-) U přímých matů by v ideálním případě měla na každý tah černého existovat pouze jediná správná odpověď bílého. Možnost výběru tahů bílého (mimo úvodník) se nazývá "duál". Duály se často tolerují, pokud má problém jiné silné stránky a pokud se objevují v částech řešení, které nemají velký význam pro jeho hlavní téma (viz.Wikipedie).
I přes tyto skutečnosti nemám v úmyslu žádný z těchto "rekordů" filmovat. V rekordním samomatu 222 tahem (ideální příklad) je sled tahů bílého naprosto nezaměnitelný!
Je zajímavostí, že #271 byl publikován nejprve s výzvou #270. Pozdější analýza počítačem však ukázala, že nejlepší obranou černého je tah 255...Kd8, a celý závěr se tak o 1 tah prodloužil.
Další podobný problém je k vidění zde!
Po třech úvodních tazích vznikne koncovka KVS/KJJ (mat 238. tahem), v které se situace opakuje - řešení!
Všimněte si, že v úloze mat 258. tahem je 17 tahů(!) "přidáno", zřejmě za účelem nového světového rekordu! :-))
Lutz Neweklowsky mi poslal zajímavý odkaz na "jeho rekordní problém" mat 530. tahem.
Řešení zde sice chybí, ale pozice která vznikne je uvedena v článku Rekordní koncovka. Pozorný čtenář si jistě všiml poznámky, že jedinné vyhrávající tahy jsou označeny vykřičníkem! A za neoznačenými se skrývá zřejmě plno "jiných pokračování". Mimochodem např. po 522.Dxg5+ Kf8 není řešení jednoznačné! Je třeba si uvědomit jaký je rozdíl mezi koncovkou a vícetahovou úlohou. U úloh mat 267, 258?(241) i 530 tahem není přesně formulována výzva. Správně má být uvedeno, že bílý vyhraje matem po určeném počtu tahů! Lutz Neweklowsky je zřejmě opravdu autorem světového rekordu, ale s výzvou bílý vyhraje matem po 530 tazích! Výše uvedené problémy lze zařadit do oblasti "počítačového šachu"!
Žádné komentáře:
Okomentovat